Ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej (OC) samochodu obejmuje rekompensatę szkód powstałych w wyniku spowodowania kolizji drogowej bądź wypadku. Polisa ubezpieczeniowa zawierana przy pomocy Agenta , przypisywana jest do danego samochodu, a nie osoby. Dotyczy szkód osobowych, jak i materialnych. Dlaczego należy z niej skorzystać?
1. Ubezpieczenie OC jest obowiązkowe
Każdy posiadacz pojazdu mechanicznego zobowiązany jest do wykupienia auto OC. Regulowane jest to ustawą zapisaną w naszym prawie z dn. 22.05.2003. Poruszanie się pojazdem, nieposiadającym aktualnego ubezpieczenia auta, grozi karą grzywny. Zależna jest ona od długości okresu, przez który samochód pozostawał nieubezpieczony. Wynosi ona od 600 zł do nawet kilku tysięcy złotych.
Mimo tego, że wykupienie ubezpieczenia jest obowiązkowe, warto to zrobić ze względu na odpowiedzialność, jaka na nas spadnie, przy ewentualnym spowodowaniu kolizji, czy wypadku drogowego. Wszystkie koszta poniesione ze względu na naprawę auta osoby poszkodowanej bądź koszty leczenia ewentualnych ofiar wypadku, nie są kwotami niskimi. O ile w przypadku drobnych szkód, nie obciążyłoby to naszego portfela, o tyle przy groźniejszych zdarzeniach, sumy sięgają kwot kilkudziesięciotysięcznych.
2. Długi okres ubezpieczenia
Ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej stworzone zostało z myślą o zabezpieczeniu osób kierujących pojazdy przed nagłymi zdarzeniami drogowymi, na których skutek, pojazdy zostają uszkodzone i wymagają naprawy, a ludzie ponoszą uszczerbek na zdrowiu oraz potrzebne jest ich leczenie. Wymaga to dodatkowych kosztów, które nie każdy mógłby uiścić w danym momencie. Ubezpieczenie auta chroni nas przed tym. Zawarcie umowy OC nie jest trudne. Wystarczy wyszukać w internecie kalkulator ubezpieczeń i porównać ceny w danych firmach. Ewentualnie można podejść do najbliższej agencji w celu dopytania o szczegóły. Polisa zawierana jest na rok. Jeśli przed zakończeniem jej terminu nie odstąpimy od umowy, przedłuży się automatycznie na kolejny rok. Z reguły nie trzeba pamiętać o tym terminie, ponieważ firmy ubezpieczeniowe często same przypominają o zbliżającym się zakończeniu polisy. Co więcej, umowy ubezpieczeniowe można zawierać nawet przez internet. Jest to dogodne rozwiązanie dla osób zapracowanych, którym ciężko znaleźć czas na dojazd do agencji i rozmowy o rodzajach ubezpieczeń.
3. Zniżki na OC
Każda firma oferująca Auto OC oraz Auto AC posiada charakterystyczne dla siebie zniżki i zwyżki. Zależne są one od kilku rzeczy, m.in. bezszkodowa jazda, używanie auta służbowego czy zniżki z poprzedniej polisy. Wybierając odpowiednią dla nas ofertę, warto poznać ceny oraz pozostałe warunki z różnych agencji, ponieważ często ich różnice są kolosalne. Każde towarzystwo ma swoje własne zasady dotyczące poszczególnych opłat w danym ubezpieczeniu.
Zapłata za ubezpieczenie może odbywać się w formie jednorazowej odgórnej zapłaty bądź może zostać podzielona na raty. Jest to dobre rozwiązanie dla osób nieposiadających wystarczającej kwoty w danym momencie. Przed podpisaniem umowy, warto dopytać agenta o możliwe rodzaje płatności.