Korzystając z faktu, że pandemia w okresie letnim nieco ustąpiła, Polacy chętnie wyjeżdżają na zagraniczne wakacje. Często wybieranym sposobem podróżowania jest własne auto, ponieważ nie wymaga tak wielu formalności, jak choćby lot samolotem. Warto jednak zadbać o dodatkowe ubezpieczenie samochodu na wyjazd za granicę, aby przywieźć z podróży jedynie miłe wspomnienia.

OC, Zielona Karta czy ubezpieczenie graniczne?

Ubezpieczeniem, które bezwzględnie nas obowiązuje przy zagranicznym wyjeździe, jest OC, które każdy posiadacz pojazdu w Polsce musi mieć wykupione. W wielu krajach europejskich to wystarczy, są jednak takie, gdzie potrzebna będzie Zielona Karta. Jest to nic innego, jak międzynarodowy dokument potwierdzający, że mamy to obowiązkowe OC. Przeważnie jest ona wystawiana bezpłatnie przez naszego ubezpieczyciela, jednak z uwagi na to, że jest przesyłana pocztą, warto zadbać o nią z odpowiednim wyprzedzeniem. W krajach, gdzie te dokumenty nie są respektowane, należy wykupić tzw. ubezpieczenie graniczne. Możemy to zrobić w trakcie podróży przy przekraczaniu granicy.

Autocasco – ubezpieczenie od uszkodzenia lub kradzieży

AC nie jest obowiązkowym ubezpieczeniem, ale może okazać się nieocenione podczas wyjazdu za granicę. Pokryje koszty naprawy samochodu nawet jeśli kolizja miała miejsce z naszej winy, z powodu zdarzeń losowych, czynników atmosferycznych, bądź aktów wandalizmu. Warto sprawdzić warianty oferowane przez agenta ubezpieczeniowego i upewnić się, że dodatkowe ubezpieczenie samochodu na wyjazd za granicę obejmuje nasz kraj docelowy. Zwróćmy także uwagę na wyjątki od kradzieży, w krajach podwyższonego ryzyka nasze AC może nie obowiązywać w tym zakresie!

Assistance – na wszelkie awaryjne sytuacje

Pomoc mechanika, holowanie auta, samochód zastępczy, tłumacz, opieka medyczna lub prawna, to tylko niektóre rzeczy, jakie zapewni nam dodatkowe ubezpieczenie Assistance podczas wyjazdu za granicę. Ubezpieczyciel nie tylko pokryje koszty, ale zajmie się również organizacją pomocy. Jak w każdym przypadku i tu należy sprawdzić dokładnie Ogólne Warunki Ubezpieczenia, zasięg terytorialny oraz wyłączenia typu alkohol czy brak uprawnień do prowadzenia pojazdu.

Poza wykupieniem dodatkowego ubezpieczenia samochodu na wyjazd za granicę, warto przed podróżą sprawdzić również ważność dokumentów, zrobić niezbędne przeglądy, sprawdzić wyposażenie awaryjne oraz przepisy drogowe w obowiązujące w danym państwie. A potem już tylko cieszyć się wymarzonymi wakacjami!

Ocena

test

Get a Free Quote Today!

[contact-form-7 404 "Nie znaleziono"]