W dzisiejszych czasach coraz więcej osób ma swój własny samochód. Auta stały się nieodłącznym elementem naszego życia. Tempo, w jakim żyjemy, sprawia, że najczęściej w rodzinie są dwa auta – zakupy, wożenie dzieci do szkoły, na zajęcia dodatkowe, różne aktywności rodzinne. Finanse nie zawsze pozwalają na nowe auto z salonu samochodowego. Bardzo często decydujemy się na kupno używanego auta. O co należy zadbać po jego kupnie?

Zawiadomienie o zmianie właściciela to punkt konieczny

Po kupnie używanego auta, w ciągu 30 dni od zawarcia umowy kupna-sprzedaży należy  zawiadomić właściwy urząd o zmianie właściciela pojazdu. Musi to zrobić zarówno osoba, która auto kupiła, jak i ta, która auto sprzedała. Właściwym urzędem jest Wydział Komunikacji, który najczęściej działa przy Urzędzie Powiatowym. Często można też spotkać wydział zamiejscowy takiego wydziału przy Urzędzie Gminy. 

Auto należy również przerejestrować. Oznacza to, że należy je zarejestrować na nowego właściciela. Dopiero wtedy nasze dane pojawią się w dowodzie rejestracyjnym auta. Kiedyś było na to 30 dni, teraz to się zmieniło i nie ma wskazanego jednoznacznie terminu. Polecamy załatwić to jak najszybciej, np. w ciągu 30 dni, kiedy trzeba zgłosić zmianę właściciela. 

Przerejestrowanie auta nie jest bezpłatne. Jeśli pojazd wcześniej był zarejestrowany w Polsce, za przerejestrowanie go zapłacisz 180,50 zł. Jeśli samochód został sprowadzony z zagranicy, zapłacisz jeszcze 75 zł za kartę pojazdu. 

Ubezpieczenie obowiązkowe samochodu – OC

Gdy kupisz używane auto z ważną polisą OC, nie musisz się o nic martwić. Zostanie ona automatycznie przepisana na Ciebie. Musisz mieć jednak na uwadze, że ubezpieczyciel może dokonać ponownej kalkulacji składki i być może będziesz musiał coś dopłacić. 

Nie musisz się jednak na to godzić. Możesz wypowiedzieć dotychczasową umowę i kupić polisę OC w Gdyni. Nasz agent ubezpieczeniowy Gdynia znajdzie dla Ciebie najkorzystniejszą ofertę, która będzie dopasowana do Ciebie i Twojego auta. 

Podobnie jeśli kupione przez Ciebie auto nie posiada ubezpieczenia. Zapraszamy wtedy do skorzystania z naszej agencji ubezpieczeniowej w Gdyni. Polisa OC jest ubezpieczeniem obowiązkowym, za jej brak grożą bardzo wysokie kary – zaczynają się od 1120 zł za brak OC do 3 dni. 

Pomyśl o ubezpieczeniu AC 

Używane auto nie oznacza mało wartego auta. Dlatego też rozważ wykupienie polisy AC w Gdyni. Ubezpieczenie autocasco jest ubezpieczeniem dobrowolnym, jednak naprawdę warto je mieć. 

O co zadbać po kupnie używanego auta?

Jeśli auto ma więcej niż 3 lata, polisa AC Gdynia zapewnia wypłatę odszkodowania w przypadku kradzieży czy zderzenia auta z ludźmi lub zwierzętami. 

Ocena

test

Get a Free Quote Today!

[contact-form-7 404 "Nie znaleziono"]